14 grudnia 2016 podsumujemy I edycję programu Stoofka na Start

28.11.2016 - 09:00
14 grudnia 2016 podsumujemy I edycję programu Stoofka na Start

14 grudnia 2016 roku w Szkole Podstawowej w Ełku podsumujemy I edycję programu Stoofka na Start. 

Czym jest Stoofka?

Stoofka na Start to autorski program Funduszu Lokalnego Ziemi Ełckiej, w którym pomagamy zrealizować pomysły dzieci na działania na rzecz otoczenia. Program zachęca też przedsiębiorców ełckich do wspierania przedsięwzięć społecznych.

Pilotażowo rozpoczęliśmy realizację programu w Szkole Podstawowej nr 4 w Ełku.

Wszystko zaczęło się wiosną 2016…

Zapytaliśmy uczniów Czwórki, co by zrobili pożytecznego dla siebie i otoczenia za 100 zł. Dostaliśmy pięć propozycji od grup uczniowskich, które wspiera opiekun – nauczyciel ze szkoły. Wśród propozycji znalazły się: budowa czterech urządzeń do nauki praw fizyki (telefon akustyczny, filtr kolorowy, urządzenia pokazującego zasady oddziaływania siły hydrostatycznej oraz trzeciej zasady dynamiki). Piątym pomysłem jest akcja charytatywna, której celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz chorego Olka, ucznia Czwórki. W realizację każdego z tych pomysłów zaangażowani są rodzice.

To była rola młodzieży. A rolą Rady FLZE było zebranie pieniędzy na sfinansowanie propozycji młodzieży. Odwiedziliśmy ełckich przedsiębiorców i poprosiliśmy ich o darowiznę na wsparcie konkretnych pomysłów. Zamieściliśmy też apel na Facebooku, na który błyskawicznie odpowiedziały dwie osoby! To było bardzo miłe zaskoczenie.

„Wspieraj lokalnie”

Program Stoofka na Start nie tylko angażuje lokalnych przedsiębiorców, ale także wspiera lokalnych przedsiębiorców. W programie uczniowie realizujący swoje pomysły kierują się jedną z zasad FZLE „wspieraj lokalnie”. Z przekazanych przez darczyńców środków uczniowie z opiekunami dokonują zakupu niezbędnych towarów właśnie u lokalnych przedsiębiorców.

Darczyńcami, którzy wsparli pierwszą edycję programu Stoofka na Start są: pan Sławomir Drozd (właściciel Bar Bados), pani Ewa Kogut (właścicielka Prestige Salon Urody i Apartamenty), pan Henryk Łaniewski (właściciel Przedsiębiorstwa Handlowego „Sukurs”), pani Katarzyna Sepko (właścicielka Kuźni Smaku), pani Monika Bartoszewicz (właścicielka Salonu Fryzjerskiego EVITA) i Krzysztof Łapiński (dyrektor Centrum Kultury Gminy Ełk z/s w Stradunach).

 

Wkrótce uruchomimy kolejną edycję programu!