Podsumowanie działań projektu „Otwarci na różnorodność - Zobacz świat z innej perspektywy”

28.06.2017 - 11:00
Podsumowanie działań projektu „Otwarci na różnorodność - Zobacz świat z innej perspektywy”

W środę, 21 czerwca 2017 roku w ełckim Parku Solidarności miał miejsce finał projektu „Otwarci na różnorodność - Zobacz świat z innej perspektywy”. Dlaczego z innej perspektywy? Bo tylko zmiana własnej perspektywy na czyjąś, na inną pozwala nam zrozumieć i szanować różnorodność i odmienność.

Głównym celem projektu była edukacja i propagowanie szacunku do innego człowieka, jego odmienności oraz idei otwartości na różnorodności: kulturowe, osobowości, wyglądu oraz przynależności do odmiennych grup społecznych. Podsumowanie projektu odbyło się w jurcie Mącze Carlo specjalnie postawionej na tę okoliczność w Parku Solidarności – miejscu, gdzie przychodzi dużo Ełczan. Samo stawianie jurty było interesującym wydarzeniem dla przechodniów i reklamą zapraszającą do uczestnictwa. Wydarzenie rozpoczął teatr „Zgiełk”, w którym podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej  przedstawili inscenizację sztuki „Oczekiwany gość”. Wyświetlono również film – animację poklatkową „Otwarci na różnorodność”, przygotowany przez młodzież z gimnazjum w Starych Juchach. Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć też udział  w spektaklu - słuchowisku „Z głową w chmurach” Teatru Delikates. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku wystawiła stoisko z książkami do wzięcia w ramach tzw. bookcrossingu. Można było także obejrzeć wystawę zdjęć z przeprowadzonych działań w ramach projektu. Organizatorzy zadbali również o to, by nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych – puszczano bańki mydlane, dzieci mogły zobaczyć jak wybija się monety, a także wziąć udział w zabawach organizowanych przez animatora.

Dużym zainteresowaniem uczestników, a nawet przypadkowych przechodniów cieszyła się wystawa „Zobacz świat z innej perspektywy” z zadaniami, które pozwalały lepiej zrozumieć sposób funkcjonowania w życiu codziennym osób niewidomych - m.in labirynt, który należało pokonać z zasłoniętymi oczyma, pomagając sobie białą laską, czy zestawy klocków i puzzli do ułożenia bez użycia wzroku.

Projekt „Otwarci na różnorodność – zobacz świat z innej perspektywy” realizowany jest w ramach programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce. Organizatorem wydarzenia było Ełckie Lokalne Partnerstwo PAFW, w skład którego wchodzą: Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA, które jest liderem partnerstwa, Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy, Biblioteka - Centrum Informacji i Kultury w Starych Juchach, Starostwo Powiatowe w Ełku, Centrum Kultury Gminy Ełk z siedzibą w Stradunach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Wsi Ełckiej, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Ełku, JAMA – Juchowska Aktywna Młodzież Alternatywna, Parafia Miłości Bożej w Ełku i Stowarzyszenie Produktu Rozwoju Lokalnego „Wiatraki Mazur”.