W chacie naszej babuni, czyli jak to dawniej bywało

22.11.2017 - 14:30
W chacie naszej babuni, czyli jak to dawniej bywało

Czy wyobrażacie sobie życie bez telefonu? Nie? A bez prądu – bez lodówki, pralki, kuchenki? Powiało grozą… Ale przecież nasze prababcie świetnie dawały sobie radę bez tych sprzętów. Jak?

O tym właśnie opowiada projekt „W chacie naszej babuni”.

Jesienią tego roku twórczynie ludowe z Nowej Wsi Ełckiej i Stradun, wraz z etnografem Teresą Romanowską odwiedziły szkoły w gminie i mieście Ełk. Miały do przekazania niezwykłą wiedzę.

Spotkania rozpoczynała pani Etnograf, która opowiadała o tym, jakich narzędzi i przedmiotów ludzie używali dawniej, dlaczego to robili, oraz jakie były zwyczaje związane z pracą oraz z pielęgnacją niemowląt.

Następnie twórczynie zapraszały dzieci do „pomocy” w pracach. Mali uczestnicy warsztatów mieli możliwość cofnąć się w czasie o wiele lat, zajmując się prowadzeniem gospodarstwa domowego. Dzieci kisiły kapustę, wyrabiały masło i sery, ręcznie prały przy pomocy tary i kijanki, prasowały żelazkiem na węgle i maglowały, darły pierze, przędły na kołowrotku, a nawet wyrabiały kwiaty z bibułki i papierowe firanki. Uczyły się również jak pielęgnować niemowlę.

We wszystkich odwiedzanych szkołach zarówno dzieci jak i nauczyciele wykazali duże zainteresowanie inicjatywą twórczyń ludowych. Dzieci zdobyły wiedzę o życiu w dawnych czasach, a metoda warsztatów przybliżyła im życie pradziadów. Dzieci były zaciekawione i rozbawione.

Spotkania opracowano wg autorskiego scenariusza twórczyń ludowych z Nowej Wsi Ełckiej i Stradun  „Jak to dawniej bywało”. Projekt „W chacie naszej babuni” zainicjowali seniorzy, którzy chcieli poprzez wspólne działania zrobić cos pożytecznego dla lokalnej społeczności. Ma on na celu przekazanie przez starsze pokolenie historii naszego regionu, szacunku do tradycji oraz poczucia tożsamości kulturowej młodego pokolenia. Autorem projektu jest Stowarzyszenie „Mazurskie Krajobrazy Kultury” ze Stradun w partnerstwie z Centrum Kultury Gminy Ełk z/s w Stradunach.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych Stopa, ze środków PAFW, powiatu ełckiego, gminy Ełk, gminy Stare Juchy, gminy Prostki, gminy Kalinowo i firmy ALU MiX Firma Inwestycji Budowlanych.

Dotyczy programu