10 zasad zdrowego żywienia

15.11.2018 - 12:30
10 zasad zdrowego żywienia

W październiku odbyła się seria wykładów na temat zdrowia i zdrowego stylu życia. Dla tych, którym nieudało się być na wykładach, garść potrzebnej wiedzy:

Jedzenie jest częścią naszego życia, i to bardzo ważną częścią. Jest nie tylko niezbędne do funkcjonowania organizmu, ale też dostarcza mnóstwo przyjemności, towarzyszy spotkaniom towarzyskim, wzmacnia więzi społeczne. Czy jest cos przyjemniejszego niż wspólne sparzenie kiełbasek przy ognisku czy spotkania przy kawie i ciastku?

Nie można jednak zapominać, że o prawidłową dietę powinniśmy dbać. To co jemy wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a więc na nasz stan zdrowia, sylwetkę, ilość energii i samopoczucie.

Jak odżywiać się zdrowo? Poniżej kilka wskazówek:

1. Spożywaj posiłki regularnie (5–6 co 2–3 godziny). Pamiętaj o piciu płynów, co najmniej 2 l dziennie.

2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej, co najmniej połowę, tego co jesz. Częściowo – 1-2 porcje – możesz zastąpić sokami (200-400 ml).

3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.

4. Codzienne spożywaj produkty mleczne – głównie fermentowane (jogurty, kefiry) – co najmniej 3 duże szklanki. Możesz częściowo zastąpić je serami.

5. Jedz ryby, jaja, chude mięso i nasiona roślin strączkowych. Wybieraj oleje roślinne. Ograniczaj spożycie mięsa czerwonego, przetworzonych produktów mięsnych i tłuszczów zwierzęcych.

6. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).

7. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.

8. Nie spożywaj alkoholu.

9. Pamiętaj o codziennej suplementacji diety witaminą D (2000 j.m./dobę).

10. Bądź codziennie aktywny fizycznie i umysłowo. Angażuj się w każdą działalność społeczną, która daje Ci satysfakcję.

Zasady zdrowego żywienia są bardzo ważne i warto je stosować. Mio wszystko warto również czasami spotkać się z przyjaciółmi na kawie i ciastku. W końcu to również jest działalność społeczna

 

Projekt „Sport w każdym wieku” realizowany jest w ramach Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 – edycja 2018

Dotyczy programu