Konferencja Podlaska 2017

W dniu 13 czerwca 2017 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyła się Podlaska Konferencja Równać Szanse. Dyskutowano o wyrównywaniu szans młodych ludzi z małych miejscowości, założeniach i filozofii działania programu Równać Szanse oraz o możliwościach środowiska lokalnego na rozwój młodych ludzi.

W trakcie debaty uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania: czy tylko wielkie miasta mają wpływ na rozwój młodych ludzi? Co zrobić, żeby w naszych społecznościach młodzi ludzie mieli te same lub podobne szanse na rozwój? W debacie udział wzięli: Sebastian Bartkowski – prezes Unisławskiego Towarzystwa Historycznego z Unisławia, wieloletni koordynator projektów Równać Szanse, Natalia Gierasimiuk – liderka pracująca z młodzieżą założycielka Fundacji na rzecz budowy otwartego społeczeństwa ONI - TO MY, dr Anna Kienig – z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Artur Łęga z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Debatę poprowadziła dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Po debacie, odbył się kalejdoskop projektów Równać Szanse, gdzie zaprezentowano siedem projektów realizowanych w ramach programu: Z techniką w przeszłość, Unisławskie Towarzystwo Historyczne, Unisław; Między Narwią a Puszczą Knyszyńską, czyli Młody i Aktywny Juchnowiec, Stowarzyszenie Niezależnych Inicjatyw Nasza Natura, Ignatki-Osiedle; nienaDĘTA MŁODZIEŻ, Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej, Czyżew; Padłeś? Powstań - Jumper Group!, Gminna Biblioteka Publiczna w Krypnie, Krypno Kościelne; YOLO! - Krypniański Street Art!, Gminna Biblioteka Publiczna w Krypnie, Krypno Kościelne; Nasz czas - strażnicy tradycji, Fundacja EDM, Orla; SoKółka - nawijamy, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej, Gliniszcze Wielkie.

W dalszej części konferencji odbyły się warsztaty, w trakcie których dyskutowano o tym, jak przygotować poprawnie wniosek do konkursu, kto może wspierać działania młodzieży w najbliższym otoczeniu, a także jak włączać młodzież w tworzenie gier terenowych z użyciem nowych technologii.

„Dzisiejsze spotkanie stwarza okazję do zdobycia aktualnej wiedzy na temat programu , ale też do wymiany doświadczeń. Takie spotkania zawsze wzbogacają, powodują, że można podkraść dobre pomysły do swoich społeczności lokalnych. Duże miasta często mają łatwiej, dlatego program z tak mocno wyspecjalizowanym podejściem do tych 20 tys. mieszkańców powoduje myślenie w kategoriach zadbania o najmniejszą społeczność lokalną i to jest bardzo dobre działanie” - podkreślał Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno.

Na zakończenie uczestnicy dowiedzieli się o możliwych źródłach finansowania działań młodzieżowych w województwie podlaskim.

W Podlaskiej Konferencji Równać Szanse wzięło udział ponad 70 osób z terenu całego województwa. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Patronat medialny nad konferencją objęło Radio Białystok. Opiekę medialną sprawowało TVP 3 Białystok. Partnerem konferencji była Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab.

 

 

PATRONAT HONOROWY                 PATRONAT MEDIALNY                           OPIEKA MEDIALNA

                                                                        

 

Zapraszamy również do zapoznania się z filmem "Tu gdzie jestem" https://vimeo.com/219357980

Grupa przyjaciół u progu dorosłości opowiada jak to jest żyć w małym miasteczku. Snuje opowieści o planach na przyszłość i szansach na wyrwanie się do dużego świata. Za co kochają swoją okolicę, za co jej nienawidzą i jak to wszystko będzie wyglądać za 10 lat. Film dokumentalny, który powstał w ramach Warsztatów Filmowych podczas Festiwalu Oj Wiosna Ty Wiosna w Raczkach i Jaśkach na Augustowszczyźnie latem 2011 roku. Za zdjęcia nominowany do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w 2012 roku.