Zapraszamy na spektakl taneczny w ramach projektu "Zachować Kulturę"

08.07.2020 - 22:00
Zapraszamy na spektakl taneczny w ramach projektu "Zachować Kulturę"

Uczestnicy projektu pt. "Zachować kulturę" mają już za sobą kilka dni. Co u nich słychać?

Dwie grupy: polska i litewska przyjechały w niedzielę 5 lipca do Ośrodka Dobra Siła w Starych Juchach, łącznie 20 młodych dziewczyn w wieku 13-16 lat wraz z opiekunami. Skupiło ich wspólne zamiłowanie do tańca, a także chęć poznania niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

Pierwszego dnia czekały na nich zespołowe zmagania na świeżym powietrzu, które zintegrowały dwie różne kultury. Dzięki współpracy wszystkie grupy zrealizowały wyzwania. Poniedziałek był dniem poświęconym na śpiew i instrumenty. Wszystkie uczestniczki po raz pierwszy miały okazję zobaczyć i wypróbować dawne intsrumenty tj: cymbały wileńskie, harmonia ręczna, harmonia pedałowa, skrzypce, basy ludowe, bembenek obręczowy. Kiedy wykonały własne instrumnety m.in. janczar i grzechotki wykorzystały je podczas nauki śpiewu tradycyjnego. Rozśpiewały się nawet te dziewczyny , które twierdziły, że: "(...) śpiewać nie umieją i mają głos jak kaczka". Cały ośrodek rozbrzmiał ludowymi pieśniami. Kanareczkę nauczyli się śpiewać nawe Ci, którzy twierdzili, że śpiewać nie umieją.

Wtorkowy poranek dostarczył im dużo ruchu podczas tańca tradycyjnego. Popołudniem natomiast pracowały jak pszczółki w ulu na warsztatach mody. Poznały elementy stroju ludowego i same je projektowały z chust. Wykonały także drewnianą biżuterię, m.in. korale i kolczyku. Nauczyły sie także robić krajkę.

Kolejny dzień był dniem typowo tanecznym. Poranek rozpoczęły tanecznym krokiem na świeżym powietrzu, a potem aż do nocy pod okiem wykwalifikowanych osób tańcowały w rytm muzyki dawnej i współczesnej. Po tak wyczerpującym dniu, żadna z uczestniczek nie chciała iść na spacer, a marzyła jedynie o kolacji i pujściu spać.

Na uczestniczki projektu czekają jeszcze warsztaty rzemieślniczo-malarskie, a w tym lepienie z gliny, no i oczywiście tańce, tańce i jeszcze raz tańce!

Swoją pracę podsumują spektaklem tanecznym, który będzie połączeniem współczesności z tradycją. Występ odbędzie się już w ten piątek,10 lipca o godzinie 15:00 przed Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku . Największą nagrodą dla nich będzie to, że przyjdziemy i obejrzymy ich spektakl.

Nie zawiedźmy uczestników projektu! Tak wiele serca wkładają w to co robią. Bądźmy z nimi tego dnia!!!

Serdecznie zapraszamy