Smacznie, zdrowo, kolorowo

30.11.2021 - 17:15
Smacznie, zdrowo, kolorowo

Z uwagi na dobro wspólne społeczności, głównym celem projektu była

promocja zdrowego stylu życia i odżywiania, a także zwiększenie aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży, oraz osób dorosłych poprzez atrakcyjne zajęcia realizowane w Gui. 

W trakcie zajęć z dietetykiem, warsztatów zdrowego żywienia, zajęć Crossfit uczestnicy dowiedzieli się więcej o zdrowym odżywianiu, wartościach odżywczych, zdrowych połączeniach produktów. Rozpropagowany również został aktywny styl życia.

W ramach projektu przeprowadzone zostały trzy warsztaty z instruktorką dla dzieci i młodzieży, dotyczące zdrowego odżywiania. Podczas warsztatów młodzi uczestnicy mieli okazję sami przygotowywać i kosztować zrobione przez siebie zdrowe potrawy. Przeprowadzono również warsztaty z dietetyczką, Angeliką Kowalewską, która opowiedziała o łączeniach produktów pod względem przyswajalności, oraz zdrowia, a także przedstawiła i szczegółowo omówiła z uczestnikami piramidę zdrowia. Każdy z uczestników mógł również skorzystać z badania pod kątem analizy mięśniowo-tłuszczowej, analizy składu ciała oraz poziomu otyłości. 

Zajęcia crossfit przeprowadził wolontariusz, Jakub Domurad, który nie tylko zapoznał zgromadzonych z teorią, ale również szczegółowo opowiedział o działaniu poszczególnych sprzętów i przedstawił w praktyce, jak i w jakiej kolejności należy wykonywać ćwiczenia. 

Zwieńczeniem był Festiwal Sportu i Koloru, który ze względu na deszczową pogodę odbył się w świetlicy wiejskiej. Wspólnie przygotowany został obiad, przeprowadzony również został konkurs na najlepszą zdrową potrawę i przekąskę. Na zakończenie odbyła się zabawa z kolorowymi proszkami holi. 

Projekt pomógł zaszczepić w dzieciach i młodzieży zdrowe nawyki żywieniowe, ale przede wszystkim nowe i mocniejsze relacje między nimi samymi. Wzmocniły również poczucie odpowiedzialności poprzez powierzane im zadania. Wspólna integracja w kuchni i podczas aktywności fizycznej bardzo dobrze wpłynęła na budowanie relacji w społeczności. W zajęcia crossfit angażowały się całe rodziny, co również sprzyjało integracji. Uczestnicy na tyle zaangażowali się w działania, że w planach pojawiły się już kolejne akcje, m.in. pieczenie pierników i robienie świątecznych bombek.


Projekt realizowany był w ramach programu WARMIA MAZURY LOKALNIE 5, który jest zadaniem publicznym zleconym przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

Dotyczy programu