Apetyt rośnie w miarę jedzenia

03.12.2021 - 17:30
Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Projekt opierał się na poprawie komunikacji i organizacji wydarzeń poprzez warsztaty, zachęceniu do działania mniej aktywnej części mieszkańców oraz doposażeniu kuchni, tak aby stała się atrakcyjnym miejscem spotkań z akcentem kulinarnym. 

Od września do połowy grudnia 2021 odbywały się spotkania kulinarne, edukacyjne i kulturalne. 

Na spotkaniach kulinarnych, przygotowujących stoisko dożynkowe, uczestnicy lepili pierogi ruskie oraz piekli wyjątkowe, nadziewane orzeszki. W ramach dekoratorskiej formy zajęć, zaprojektowane i przygotowane zostały stoiskowe dekoracje z plonów i elementów tradycyjnego wyposażenia kuchni wiejskiej.

Następne spotkanie zorganizowała najmłodsza z członkiń KGW, na którym zaprezentowała nowatorskie kuchenne rozwiązania i zachęciła uczestniczki do wspólnego przygotowania zupy z batatów oraz gulaszu drobiowego z buchtami drożdżowymi. Upieczono też bułeczki i zrobiono samodzielnie masło.

Kolejne spotkanie, organizowane wspólnie z Biblioteką łączyło sztukę kulinarną i literaturę: powstało ciasto marchewkowe, a czas kiedy znajdowało się w piekarniku był wypełniony wspólnym głośnym czytaniem.

Ważnym działaniem były warsztaty mające poprawić wzajemną komunikację. Instruktorka z pracowni edukacyjnej przeprowadziła je w formie ćwiczeń "wtrącanych" przy okazji planowania wspólnych zakupów, projektowania dekoracji, dzielenia odpowiedzialności

przy poszczególnych zadaniach, czy planowaniu budżetu. Była to bardzo trafna metoda - wiele przekazywała, bez poczucia, że "uwaga, musimy się nauczyć ze sobą rozmawiać".

W grudniu spotkanie polegało na wspólnym lepieniu pierogów wigilijnych z kapustą i grzybami. Pozwoliło to bardziej się zintegrować i przygotować święta razem, a czaso- i pracochłonne, żmudne zajęcie zamieniło się w sympatyczne towarzyskie spotkanie.

Drugim wydarzeniem świątecznym były warsztaty na których każdy przygotował stroik świąteczny oraz papierową gwiazdę, połączone ze wspólnym oglądaniem filmu.

Najbardziej "namacalnym" efektem jest oczywiście doposażenie świetlicy w sprzęt AGD, pozwalający, a w zasadzie dający pretekst do kolejnych spotkań. Korzyści dla lokalnej społeczności są niewspółmiernie większe od tych materialnych.

Podczas ośmiu spotkań i wyjazdu oprócz integracji i zacieśnienia współpracy udało się udoskonalić wspólne planowanie działań i wydatków, podział odpowiedzialności, zarządzanie czasem, a przede wszystkim łagodzenie i rozwiązywanie drobnych i nieuchronnych w pracy grupy konfliktów. W poszczególnych spotkaniach i konsumowaniu ich efektów wzięło udział łącznie około 200 osób. Doposażona świetlica jest dostępna nie tylko dla mieszkańców Piłak Małych, ale i sąsiadujących wsi.


Projekt realizowany był w ramach programu WARMIA MAZURY LOKALNIE 5, który jest zadaniem publicznym zleconym przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Dotyczy programu