Pieczenie sękacza w Kalinowie w ramach projektu "Sport w każdym wieku"

08.05.2018 - 09:15
Pieczenie sękacza w Kalinowie w ramach projektu "Sport w każdym wieku"

W dniu  24 kwietnia 2018 roku odbyło się spotkanie integracyjne w ramach projektu „Sport w każdym wieku” .

Pomysł spotkania powstał w czasie zajęć nordic – walking. Uczestniczki projektu z Gminy Kalinowo postanowiły upiec sękacza sposobem tradycyjnym  u koleżanki , która również uczestniczy w projekcie „Sport w każdym wieku”.

Nasza grupa  wyruszyła  z kijkami  spod GOK Kalinowo do miejscowości Piętki  oddalonej o 1 km., aby tam zobaczyć jak się piecze sękacza.

Nasz sękacz został zrobiony w oparciu o przepis Haliny Zalewskiej zajmującej się takim wypiekiem.

Sprzęt do wypieku sękaczy został wykonany we własnym zakresie przez jej męża Józefa .

Wałek o długości 70 cm owinięty został papierem i sznurkiem  bawełnianym oraz  nasmarowany masłem. Tak przygotowany wałek został nagrzany przy ogniu aby jego powierzchnia była gorąca.

Przygotowane ciasto przelane zostało w prostokątny pojemnik i nalewałyśmy na nagrzany wałek, tak aby stworzyć cienką warstwę, którą zapieka się lekko. Kolejne warstwy ciasta opiekane były na obracanym wałku, dolewając w miarę rumienienia się poprzedniej warstwy ciasta.  Ciasto, które kapało podczas pieczenia formułowało nieregularne sople.

W procesie tworzenia ciasta uczestniczyła również gościnnie młodzież z fundacji Human „Lex” Intytut w Ełku.  

Sękacz był piękny i przepyszny, a spotkanie bardzo udane.

Jolanta Izbicka

 

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.

Dotyczy programu