Ostatnie pokazy filmów w ramach projektu "Kino zaangażowane społecznie– idziemy w świat z KINEM"

20.12.2019 - 22:30
Ostatnie pokazy filmów w ramach projektu "Kino zaangażowane społecznie– idziemy w świat z KINEM"

Stowarzyszenie Ewangelickie DROGA wraz z Parafią Ewangelicko-Metodystyczną w Ełku realizuje od sierpnia 2019 spotkania ze sztuką filmową w ramach projektu „Kino społecznie zaangażowane – poznajemy świat z KINEM”. Założeniem tych spotkań filmowych jest poznawanie różnych sytuacji społecznych w różnych krajach i w różnych czasach historycznych.  Spotkania z każdym filmem są poprzedzone rzetelnymi wykładami opisującymi problemy pokazywane w filmach, jak również analizę postaw i sytuacji tam przedstawianych.  Widzowie mają okazję wyrazić swoje opinie, emocje, uwagi – taki był zamysł tego projektu – aby nauczyć się uczestnictwa w dyskusjach, przełamywać bariery w komunikacji, uczyć dialogu, umiejętności słuchania.

Tematyka filmów była dyskutowana z widzami/uczestnikami, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom i chęciom uczestnictwa.

Spotkania są otwarte dla wszystkich. Na parkanie Parafii Ewangelicko-Metodystycznej, gdzie w świetlicy odbywają się te pokazy filmowe, jest powieszony baner, zachęcający każdego mieszkańca do  uczestnictwa. Jednak największą frekwencją pokazy cieszą się wśród seniorów i studentek/studentów EUTW. We wrześniu organizatorzy zaprosili uczestników do Augustowa do DKF Kinochłon na wspólne oglądanie filmu i spotkanie autorskie.

Organizatorzy mają nadzieję, że wybór filmów spełnił swoje założenia i oczekiwania – rzeczywiście „zwiedziliśmy” kawał świata teraz i w przeszłości. Byliśmy w Danii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji,  w różnych czasach historycznych w Polsce. Problemy tam pokazane są ciągle aktualne w świecie współczesnym - przemoc, realizacja marzeń wobec sprzeciwu rodziny czy środowiska, nietolerancja, dyskryminacja, wykluczenie, problemy alkoholowe, poświęcenie się innym, tragiczne przeżycia rodowitych mieszkańców Mazur. Pokazaliśmy też filmy dokumentalne – bardzo ważne z punktu widzenia naszego życia obecnego i przyszłego. Mamy możliwość refleksji jak edukacja wpłynęła na nasze obecne życie, na życie naszych bliskich. Zdajemy sobie też sprawę, że musimy coś zrobić dla miejsca, w którym żyjemy – dla naszej planety.

W projekcie „Kino  zaangażowane społecznie– idziemy w świat z KINEM” wyświetliliśmy już 10 filmów, w grudniu czekają nas kolejne 2 spotkania. Przed świętami „pojedziemy” jeszcze do Norwegii – zobaczyć jak tam zwyczajni ludzi  przeżywają Boże Narodzenie. Film dokumentalny, który podsumuje projekt dotyczy bardzo ważnego pytania: czy możemy porzucić wygodny styl życia dla ratowania planety?  To pytanie na pewno będzie ciągle aktualne, bo nie ma na nie prostych odpowiedzi. Ale warto przemyśleć.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych „STOPA”, ze środków PAFW, powiatu ełckiego, miasta Ełk, gminy Stare Juchy, gminy Prostki, gminy Kalinowo i gminy Świętajno.

Dotyczy programu