Projekt "Aktywni na boisku" dobiega końca

02.09.2020 - 09:45
Projekt "Aktywni na boisku" dobiega końca

Grupa nieformalna Sami Swoi od czerwca realizuje projekt pt. „Aktywni na boisku”.

Wszystko zaczęło się od pasji do gry w siatkówkę. Mieszkańcy Gminy Kalinowo ze wsi sąsiadujących z wsią Kile postanowili przygotować profesjonalne boisko, które będzie dostępne dla wszystkich. Wcześniej grywali na prywatnej posesji  sołtysa Turowo albo w okolicznych miastach. Jednak jak to na wsi bywa, nie każdy ma czym dojechać. Poza tym mieszkańcy uznali, że fajnie jest mieć miejsce, które skupia ludzi, dlatego postanowili napisać projekt pt. „Aktywni na boisku”.

We wsi Kile był już wyznaczony plac pod grę w siatkówkę, na którym było tylko kilka słupków i nierówny, spadzisty teren, który uniemożliwiał grę. Dzięki woluntarystycznej pracy mieszkańcom okolicznych wsi udało się stworzyć na tym miejscu prawdziwe boisko do gry w siatkówkę.

Czerwiec i lipiec upłynęły na kupnie materiałów oraz pracach budowlanych. Mieszkańcy sami zorganizowali sprzęt, dzięki któremu udało się stworzyć równy teren. Wójt Gminy Kalinowo na prośbę grupy nieformalnej również udzielił wsparcia w postaci kilku wywrotek piasku, które były niezbędne do przygotowania podłoża do gry. Nim powstało boisko, mieszkańcy włożyli w nie sporo wysiłku. Poświęcali swój wolny weekendowy czas, a także popołudnia. To było ich takie miejsce spotkań. Praca ich integrowała. Kiedy w końcu ukończono boisko, rozpoczęły się rozgrywki w siatkówkę. Okoliczni mieszkańcy przychodzili kibicować, dzieci bawiły się na piasku, a w wolnych chwilach grały w piłkę naśladując starszych. Osoby, które nie umiały grać, otrzymały darmowe lekcje prawidłowego odbijania, serwowania oraz nauczyły się zasad gry w siatkówkę. Ponadto niektórzy z mieszkańców nauczyli się sędziować. Nie było podziału wiekowego, wspólna gra integrowała pokolenia. Odbywały się również rozgrywki mieszkańcy wsi kontra mieszkańcy z miast.

Kiedy tylko pozwala na to pogoda, rozgrywki odbywają się co niedzielę. Każdy jest na nie serdecznie zaproszony.

Wrzesień jest ostatnim miesiącem realizacji projektu, dlatego jeśli pogoda na to pozwoli, już w najbliższą niedzielę, 6 września o godzinie 15:00 w Kilach, na boisku do gry w siatkówkę odbędzie się mecz siatkówki zakończony grillem.  Zachęcamy do przyjechania z własnym koszyczkiem i kocykiem , a my zapewnimy dużo ruchu, piękne łono natury i aktywne popołudnie. Grupa nieformalna „Sami Swoi” zaprasza wszystkich chętnych wziąć udział w rozgrywkach do odwiedzenia wsi Kile w Gminie Kalinowo. Jeśli pogoda nie dopisze, termin grilla zostanie przełożony, o czym poinformujemy.

 

Działaj Lokalnie to ogólnopolski program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz sieć Ośrodków Działaj Lokalnie. Program realizowany jest we współpracy z Powiatem Ełckim, miastem Ełk, gminą Kalinowo, gminą Prostki, gminą Stare Juchy i gminą Świętajno.

Dotyczy programu